Skip ActivitiesSkip Search Forums

Search Forums

Skip Administration

Administration

Skip Course categories

Weekly outline

 
 
 

28 March - 3 April

Tema "Duševna" bolnica kao totalna ustanova
Na početku nekoliko razjašnjenja i podsjećanje na ranije lekcije. Prije svega, podsjećam vas da se pojmovi duševna bolest, duševni bolesik, duševna bolnica, danas smatraju politički nekorektnima. Umjesto njih se predlaže politički prihvatljiviji jezik koji osobu stavljaju na prvo mjesto. Po toj "nomenklaturi" duševno oboljelog nazivamo osobom sa mentalnim problemom. No, jedan broj socijalnih konstruktivista smatra da ovaj govor ("ljubaznost i stil") jeste samo jedan poseban vid socijalne kontrole i odbijaju da ga koriste.
Zbog čega? Razlog je jednostavan - iza jezika ne stoji praksa. Lijepo nazivamo, a i dalje "ružno" postupamo.
Na vama je da odaberete termin koji ćete upotrebljavati i rezon kojim ćete se pri tom rukovoditi.
Slijedi još jedno podsjećanje. Sjećate se vjerujem, da smo na jednom od časova pominjali kako se razvijala psihijatrija. O tome u kom trenutku je utemeljena kao naučna disciplina, ne možemo kazati ništa precizno. Ono što je sigurno jeste da su važnu ulogu u njenom utemeljenju imali azili. Evo i zbog čega. U azilima su tadašnji psihijatri - zvali su se doslovce doktori za lude, imali priliku da posmatraju oboljele, da na njih primjenjuju različite tretmane, da dokumentuju svoje opservacije, što je u krajnjoj liniji dovelo i do prve opštevažeće klasifikacije mentalnih bolesti (doduše, relativno kasno, početkom XX vijeka).
Šta još znamo? Pa to da su uslovi u prvim azilima bili izuzetno nehumani: oboljeli su bili poistovjećivani sa životnjima, smatralo se da ne osjećaju ni žeđ ni glad.
Promjenu je uveo Pinel, zar ne? Njegova revolucija izvedena krajem XVIII vijeka je dovela do humanijeg postupanja sa oboljelima.
Ako se sada sjetimo prošlog časa i priče koju nam priča Vesna Vasić, vjerujem da ćemo se složiti da "humanije postupanje" ipak možemo dovesti u pitanje. Humanost je naročito upitna ako duševne bolnice posmatramo kao totalne ustanove - ako na njih, njihove rezidente i zaposlene primjenimo sociološku analizu. Među sociolozima prvi je takvu analizu uradio Efvin Gofman ("Azili"). On se bavio dvama svijetovima u duševnoj bolnici: svijetom osoblja i svijetom utočenika. Njegov je zaključak da između ova dva svijeta postoji nepremostiv jaz. Osoblje je u poziciji moći, ono nadgleda, daje dijagnoze, liječi.
Kako i kada to nepisano pravilo da je nemoćan, oboljelom biva stavljeno na znanje?
Pa, odmah po hospitalizaciji. Oboljeli prolazi kroz proces mortifikacije ranijeg identiteta. To izgleda ovako: oduzima mu se garderoba, lične stvari, često biva podvrgnut ponižavajućim procedurama kojima prisustvuju i ostali oboljeli - npr. prisilnom hranjenju ili vezivanju, umjesto imena dobija nadimak...Riječju, dezavuiše se njegov raniji identitet - sve ono što je "na slobodi" više u bolnici nije. I to je dobro da odmah nauči, jer u protivnom može biti proglašen za neposlušnog pacijenta.
Šta se dešava sa neposlušnima?
Pa, njima se ukidaju sve privilegije, smatraju se za problematične i - neizlječive. Zbog toga je dobro da se opredijele da budu poslušni. Naravno, poslušnost može biti glumljena, oportunistička verzija koja omogućava oboljelom da sa što manje štete "preživi" hospitalizaciju.
Svijet utočenika je beskrajno bogat taktikama! Strategije koje ovi ljudi koriste u svojoj svakodnevici su fascinantne. O tome više u prezentacijama!
Show all weeks
Skip Latest News

Latest News

  • 8 Jun, 10:28
    Milana Ljubičić
    Bodovi - predispitne obaveze more...
  • 19 May, 12:21
    Milana Ljubičić
    Spisak literature za polaganje ispita iz SMP more...
  • 7 May, 10:39
    Milana Ljubičić
    Spisak tema i literatura, po imenima studenata more...
Skip Upcoming Events

Upcoming Events

There are no upcoming events
Skip Recent Activity

Recent Activity

Activity since Wednesday, 7 May 2025, 03:58 PM

Nothing new since your last login