1. Intezivno majčinstvo pretvostavlja kompletan fokus majke na dete – njeno emocionalno posvećivanje detetu i vremenska okupiranost njime kako za vreme detetovog života odnosno odrastanja tako i u prenatalnom periodu od samog začeća i spoznaja trudnoće. Majke su tu da sve svoje moguće resurse usmere na dete, kako bi ono što bolje napredovalo – postalo „super dete“. Što se tiče teza o individualizaciji majke se krive za neuspeh svog potomstva, jer nisu bile u stanju da istom pruže adekvatne emocionalne, finansijske, socijalne resurse.
2.Što se tiče povezani ovih normativa sa emancipacijom žena, uviđa se to da su prakse sledeće: medicinski – stručnjački nadzor nad ženama tokom trudnoće i tokom prvih godinu dana bebinog života (pre svega se misli na dojenje), zatim diskurs najboljeg interesa deteta – majčinsko žrtvovanje gde su aktivnosti majke u potpunosti prilagođavaju potrebi deteta i naposletku svođenje žene na majčinsku ulogu.
3.Feministička kritika je s punim pravom upućena na to da kapitalizam održava ovakav normativ. Tu su svakako neplaćeni kućni rad, obezbeđivanje radne snage – rađanje i odgoj. U vezi sa tim je i prekarni rad žena – majki, nisko plaćeni poslovi, rodna diskriminacija zaposlenih koju odražava kapitalistički sistem.